Mandag, d. 15. august 2022
På et show med Linie-3 opførte Preben Christensen, udklædt som Dronning Margrethe, for mange år siden en sketch, som handlede om Dronningens tid som amatørarkæolog i Egypten. En af one-linerne i sketchen var at Dronningen udbrød: "Pyyhh-ramiderne, hvor var det varmt!"
Det samme kunne man sige på Seniorklubbens mandagsturnering i dag. Termometeret viste 25 grader ved gunstarten og omkring 28-29 grader da alle var kommet ind. Det luftede heldigvis en smule, og på grund af den udtørrede bane kunne man få godt rul på sine slag. Endvidere var det som følge af banens tilstand tilladt at rense bolden og lægge op på fairways og i områder der var klippet i fairwayhøjde.
Christian Pedersen kunne da også meddele forsamlingen at han ikke tidligere havde optalt resultaterne i en turnering, hvor scores var så høje som dem vi i Seniorklubben kunne fremvise i dag. På vinderscores nedenfor kan det ses at der skulle rigtig mange point til at placere sig som nr. 5 i rækkerne!
Simona bød på grønne salater og kylling med kartoffelsalat. Det var en god idé på en varm dag, og det smagte dejligt.
Alt i alt endnu en god dag på golfbanen med Seniorklubben!
Tættest på hul 7, 11 og 16, fra venstre
Hul 7:
Keld Lindskov, 4,87 m
- ingen damer på green
Hul 11:
Yvonne N. Henriksen, 5,10 m
Frank Holtmann, 3,60 m
Hul 16:
Annette Vraa Christiansen, 4,76 m
Erik P. Hansen, 1,44 m
Vindere i A-rækken, fra venstre (næsten)
1. Carl Erik Andreasen, 38 point
2. Troels Rasmussen, 38 point
3. Lene Svan, 37 point
4. Jacob Bo Christensen, 37 point
5. Erik P. Hansen, 37 point
Vindere i B-rækken, fra venstre
1. Dan Nielsen, 43 point
2. Kurt H. Christensen, 42 point
3. Ole Bagger, 41 point
4. Kirsten Paulsen, 41 point
5. Sven Aamodt, 40 point
Vindere i C-rækken, fra venstre
1. Mogens V.M. Pedersen, 41 point
2. Bodil Thrane, 40 point
3. Finn Kofod, 39 point
4. Tommy Pedersen, 39 point
5. Annette Vraa Christiansen, 38 point
20. juni 2022
Da udebaneturneringen i Harekær blev aflyst, afvikledes juni-turneringen på vores egen bane på en dag hvor mørke skyer truede med at åbne sluserne - ifølge vejrudsigten skulle der komme en del regn og måske torden og lynild ved middagstid. Under Erik P.'s præsentation af propositionerne, indprentede Christian Pedersen: "Hvis det regner, går vi ind".
Vi gik aldrig ind - altså, før vi var fædige. Heldet tilsmilede os alle - regnen udeblev på golfbanen, mens der i Kongsted, få kilometer væk, var skybrud ved 10-tiden.
Dagen afsluttedes med fælles spisning i klubhuset, hvor Simona bød på kalvetyksteg med sovs, kartofler og salat.
Dagens vindere ses nedenfor.
Vindere i A-rækken
1. Sten Mortensen, 37 point
2. Troels Rasmussen, 34 point
3. Jacob Bo Christensen, 33 point
4. Christian Pedersen, 32 point
5. Lene Svan, 32 point
Vindere i B-rækken
1. Erling Poulsen, 39 point
2. Niels Christian Jørgensen, 36 point
3. Ole Bagger, 36 point
4. Søren Nielsen, 35 point
5. Käte Kristensen, 35 point
Vindere i C-rækken
1. Hanne Christiansen, 37 point
2. Lars Ove Nielsen, 37 point
3. Jørgen E. Johannesen, 36 point
4. Lis Kærgaard Nielsen, 35 point
5. Frank Holtmann, 34 point
Tættest på par-3 huller, damer og herrer
Hul 4:
Lis Kærgaard Nielsen, 2,46 m
Sven Aamodt, 3,33 m
Hul 11:
Käte Kristensen, 3,55 m
Hans Thomsen, 1,40 m
Hul 16:
Bodil Thrane, 3,85 m
Erling Poulsen, 2,94 m
17. maj 2021
På denne kølige, men sobeskinnede forårsdag afvikledes årets første mandagsturnering, hvor 54 energiske og morgenduelige seniorspillere dystede om årets første præmier.
Efter matchen var der spisning i klubhuset, hvor Jimmi bød på glaseret skinke med flødekartofler. Efterfølgende blev dagens vindere udråbt og præmierne overrakt.
Stort tillykke til vinderne!
Vindere i A-rækken
37 points: Vagn Christiansen
35 points: Kai Hauvre
34 points: Erik Peter Hansen
33 points: Jens Enemark
Vindere i B-rækken
37 points: Niels Chr. Jørgensen
34 points: Peter Kjær Schmidt
34 points: Alex Schmidt Hansen
33 points: Svend Nielsen
Vindere i C-rækken
33 points: Steen Hemmingsen
31 points: Hanne Kristensen
31 points: Ingelise Lund
30 points: Jørgen Egede
Johannesen
Tættest på flaget
HUL 11:
4,95 m - Lene Svan
2,69 m - Evald Andersen
HUL 16:
10,20 m - Lene Svan
0,59 m - Jens Enemark